045 / 5459074 saling@1.hilarion.sk

Hemoroidy

… netreba čakať s riešením, rýchla úľava je možná …

Vekom sa hemoroidy objavujú u nadpolovičnej väčšiny ľudí

Hemoroidy sú ochorením konečníka, o ktorom sa hovorí s pocitom hanby a sú preto veľmi nepríjemné. Avšak netreba čakať s riešením, pretože úľava je možná a pri správnej zmene životného štýlu a vhodnej liečbe, ktorá z počiatku nemusí byť vôbec nepríjemná, sa dajú vyliečiť.

Hemoroidy (zväčšené kŕčové žily v konečníku) patria k najrozšírenejším chorobám a v určitej životnej etape postihujú 8 z 10 ľudí.

Kedy navštíviť lekára?

Ťažkosti v oblasti konečníka, ktoré potrebujú ozrejmenie stavu, pretože môžu signalizovať aj závažnejšie ochorenia, ako sú hemoroidy.

  • Náhla zmena

    Náhle problémy s vyprázdňovaním, ktoré doteraz neboli. Za nečakanými ťažkosťami sa môžu skrývať hemoroidy, ale aj iné závažné príčiny. Ak bolesť sprevádza svrbenie, môže ísť o nákazu spôsobenú parazitmi alebo ide o kožné ochorenie.

  • Krvácanie

    Odbornú pomoc vyhľadajte aj pri krvácaní z konečníka. Krvácajúci konečník je síce typickým príznakom, ktorý sprevádza výskyt hemoroidov, ale lekár musí vylúčiť, či nejde o zhubný nádor.

  • Svrbenie

    Pocit vlhkého zadku a špinenie spodného prádla svedčí o prítomnosti tzv. análnych fistúl, väčšinou je potrebné chirurgické vyšetrenie na ich ozrejmenie.

Vyšetrenie konečníka

Vyšetrenie konečníka je nepríjemné. Kto by po ňom túžil? Avšak samotné vyšetrenie hemoroidov netrvá ani minútu. V našej ambulancii pacienta na lôžko uloží empatická sestrička, na ľavý bok a mierne pokrčíte dolné končatiny. Stiahnete si nohavice a spodné prádlo pod zadok a sestrička vás prikryje jednorázovou rúškou s otvorom pre oblasť konečníka. Ako som už písal, do minúty je konečník vyšetrený.

Ako predchádzať komplikáciám hemoroidálneho ochoreni

Mäkká stolica

Zväčšené kŕčové žily v konečníku zapríčiňuje veľký tlak pri vyprázdňovaní.

Nedostatočne uvoľnený zvierač a tvrdá stolica navyše môže poškodiť oslabenú sliznicu v tejto oblasti.

Mäkšiu stolicu môžeme dosiahnuť vhodnou úpravou stravy, väčším množstvom vlákniny a kvalitným pitným režimom.

 Pite veľa tekutín a konzumujte potraviny s vysokým obsahom vlákniny.

Používajte vazelínu alebo čípky.

Natierajte si sliznicu konečníka mastným krémom, napr. vazelínou. Uľahčuje to vyprázdňovanie pri tvrdšej stolici. Vazelínu pomocou kúska vaty alebo prstom votrite do konečníka, približne do hĺbky 1,5 cm. Tiež môžete používať napr. glycerínové čípky, alebo homeopatické čípky Avenoc pred stolicou 1/2 resp. 1 hod.

Dôkladná očista

Po každej stolici si dôkladne a jemne očistite okolie konečníka. Pozor! Toaletný papier môže podráždiť citlivú pokožku, niektoré druhy dokonca obsahujú dráždivé chemické látky. Používajte preto vhodný papier. Najlepší je neparfumovaný, biely 3-4 vrstvový mäkký toaletný papier. Mnohým pacientom v našej ambulancii pomohlo používanie vlhkých obrúskov pre kojencov, sú praktické a nedráždia.

Sedací kúpeľ

Posaďte sa rozkročenými nohami do vane naplenej teplou vodou do výšky cca 10 cm. Najčastejšie si naši pacienti robia sedací kúpeľ v dubovej kôre, vhodný je aj Repík, Šalvia a Harmanček.

Pozor na nadváhu

Nadmerné zaťaženie dolných končatín vedie u obéznych ľudí k častému výskytu hemoroidov. Nadváha vyvoláva u mnohých osôb aj kŕčové žily v dolných končatinách.

Gravidita

V tehotenstve, keď sa postupne zväčšujúca maternica opiera o veľké cievy, vznikajú hemoroidy veľmi časti. Opakovane cez deň si ľahnite približne na 20 minút na ľavý bok. Táto poloha znižuje tlak na dolnú dutú žilu. Pokúste sa „hemoroid“ zatlačiť naspäť. Niekedy sa za „hemoroid“ považuje aj vyklenutie sliznice konečníka. Keď zistíte, že vám z konečníka vyšla sliznica s napuchnutými žilami, pokúste sa jú zatlačiť naspäť. V opačnom prípade sa môžu vytvoriť tromby.

Krémy a čípky

Voľné dostupné krémy a čípky účinne znižujú bolesť a opuchy. Sú rôzne. Homeopatické napr. Avenoc čípky aj masť. Znecitlivujúce s obsahom anestetika napr. Doloproct, atď. Dávajte prednosť krémom. Na každodenné použitie sa lepšie hodia krémy ako čípky. Pri vonkajšich hemoroidoch sú čípky celkom zbytočné a pri vnútorných sa väčšinou presunú hlbšie do konečníka, takže nemajú potrebný účinok. Na našej ambulancii pri veľmi zapálených a komplikovaných vonkajších hemoroidoch aplikujeme Višnevského balzam s doteraz neprekonaným efektom.

Vylúčte z jedálnička potraviny vyvolávajúce svrbenie

Káva, ostré korenie, pivo a kola síce bezprostrene nezhoršujú hemoroidy, ale môžu posilniť nepríjemné svrbenie. Preto sa im radšej vyhýbajte.

Zaobstarajte si špeciálny vankúšik

V obchode so zdravotníckymi potrebami si môžete kúpiť špeciálny vankúšik s okrúhlim otvorom uprostred. Rovnako prospešné je aj používanie bidetu, ktorý uľahčuje očistu v okolí konečníka.

Bez namáhania brušného lisu!

Nevhodnou telesnou námahou je napínanie brušného lisu. Dvíhanie bremien a zvýšená námaha môžu vyvolať rovnaké následky ako nadmerný tlak pri stolici. Ak máte sklony k hemoroidom, vyvarujte sa dvíhaniu bremien.

O hemoroidoch

Hemoroidy sú civilizačné ochorenie dneška. Sú to uzlovité rozšírenia žíl v oblasti konečníka. Často ich sprevádza bolesť a krvácanie, niekedy pocit svrbenia alebo pálenia v oblasti konečníka. Bolesti sa môžu zhoršiť pri prechladnutí, po stolici alebo diétnej chybe.

Vznikajú na podklade slabosti žilových stien – vrodenej, pri sedavom spôsobe života, v gravidite, pri zápche a pri iných ochoreniach v dutine brušnej v oblasti malej panvy. Hemoroidy sa vyskytujú ako vnútorné a vonkajšie.

Pokiaľ sú hemoroidy lokalizované vnútorne, nie je ich vidieť. Veľmi často krvácajú, ľahko vzniká prolaps cez análny otvor. Ak sú v štádiu vonkajších hemoroidov, výrazne bolia pri zápalových komplikáciách. I keď zvyčajne nekrvácajú, často sa v nich vytvárajú trombózy (krvné zrazeniny), najčastejšie po úsilnom tlaku pri vyprázdňovaní stolice.

Chorý s krvácaním z konečníka by mal navštíviť lekára najmä pri opakovanom krvácaní, pretože býva často príznakom nádorového ochorenia tráviaceho traktu alebo iného závažného ochorenia. Po 50-roku života, by mal absolvovať kolonoskopiu každý človek s krvácaním z konečníka. Je mnoho spôsobov ako realizovať liečbu hemoroidov. Od miestneho pôsobenia liečivej masti alebo čapíkov a sedacích bylinných kúpeľov, cez užívanie liečiv a podporných prostriedkov na spevnenie žilovej steny, po rôzne operačné i neoperačné zákroky.

Veľmi dôležitá je úprava stravy, a tým aj stolice so zvýšenou hygienou. Ochorenie je možné riešiť rôznymi metódami, ktoré nie sú operáciou v pravom slova zmysle.

Aplikácia nízkovoltážneho prúdu prístrojom HEMORON – tzv. aplikovaná D.C. terapia, do oblasti vyživovacej cievy hemoroidu, dovoľuje bezbolestný ambulantný zákrok v jednom alebo niekoľkých sedeniach.

Uvedenou metódou dochádza k odstráneniu ťažkostí až v 95,5% prípadov, čo predstavuje účinnosť a vyššiu dostupnosť ako ošetrenie laserom. Samotné ošetrenie prístrojom Hemoron trvá cca 20 min. a vykonáva sa ambulantne. Ošetrenie nevyžaduje PN.

VYŠETRENIE HEMOROIDOV NA NAŠEJ AMBULANCII

Podľa toho, čo nám poviete o svojom trápení, povahe bolestí a ťažkostí, tiež podľa toho, čo objektívne zistíme môžeme vyhodnotiť situáciu a stupeň chorobných zmien. Niekedy je vhodné absolvovať ďalšie vyšetrenia, napríklad ultrazvukové vyšetrenie a kolonoskopiu, čo zabezpečíme u lekára s ľudským prístupom a erudíciou v odbore v oveľa skoršom termíne ako je bežné.

Prvé vyšetrenie si môžete dohodnúť telefonicky 045/5459074 na termín bez čakania, môžete si ho objednať aj mailom: saling@1.hilarion alebo kontaktom na www.1.hilarion.sk

Príprava pred ošetrením prístrojom Hemoron

Pred samotným ošetrením prístrojom Hemoron musí byť pacient vyčistený, v konečníku teda nemôže byť stolica, aby nedošlo k infekcii a ďalším následným komplikáciám.

Vyčistenie čreva sa dosahuje užitím preháňadla (3-4 x 0,5 l Šaratice) v deň pred ošetrením v poobedňajších hodinách, alebo použitím prípravku Yall na spôsob klystíra ráno, asi 2-3 hodiny vyšetrením. U pacientov s chronickou zápchou sa odporúča okrem uvedeného preháňadla tri dni pred ošetrením tekutá strava.

Osvedčil sa nám preparát Yal a používa ho 95% našich pacientov, do dnes neboli žiadne nežiadúce účinky a ani sa nestalo, že by pacient nebol dostatočne pripravený na zákrok. Takisto je účinný jednoduchý klystír v domácich podmienkach (pomôcka sa predáva bežne v lekárni).

Pacient počas zákroku leží na ľavom boku. Na ľavej nohe má nebolestivým spôsobom pripevnenú pomocnú elektródu (sú to dva látkové vankúšiky upevnené k nohe rýchloupínacím pásom, z nich vedie vodič do prístroja).

Samotný zákrok je nebolestivý, u niektorých zvlášť citlivých pacientov je však vhodné znecitlivenie ošetrovaného hemoroidu pred zákrokom napr. injekciou 1% Mesocainu do hemoroidu alebo jeho okolia.

Zákrok na jednom hemoroide trvá priemerne 5-7 minút. Celkové trvanie ošetrenia aj s prípravou pacienta pri jednom sedení je okolo 25-35 minút.