045 / 5459074 saling@1.hilarion.sk
Aké sú vlastnosti druhých ľudí a naše vlastné, ktoré nedokážeme tolerovať alebo pochopiť?
Čo nám odhalia tieto otázky?

Tieto otázky nám odhaľujú situáciu, z ktorej pravdepodobne ochorieme!

Za bežných okolností nedokážeme tolerovať u ľudí chovanie, ktoré nás robí nešťastnými. Prežívame toto správanie veľmi bolestne. Napríklad pani, po príchode do ambulancie, okrem iného povie: „Nedokážem tolerovať jeho ľahostajnosť k svojej rodine,“ čo znamená – Chcem, aby bol starostlivý. Potom sa budem cítiť dobre.

Toto zistenie nás privádza k pochopeniu podmienok, za ktorých sa človek cíti dobre. Čo práve potrebuje, aby bolo, aby sa udialo. A ako veľmi potrebuje, aby sa ostatní chovali tak, aby sa cítil dobre. Informáciu o tom, čo od iných potrebuje, môžeme získať z odpovedi na otázku:

„Čomu u ostatných ľudí nerozumiete?“

Obvykle sú vlastnosti, ktorým u iných nerozumieme, protikladné nášmu nutkavému správaniu. Ak sme napríklad puntičkári, ťažko pochopíme nedbalosť. Odpoveďou na otázku: „Popíšte nejakého človeka alebo príbuzného a jeho vlastnosti, ktoré neznášate alebo nedokážete tolerovať,“ človek väčšinou popíše tie vlastnosti, ktoré nedokáže tolerovať u seba. Máva nutkavú potrebu opačných vlastností. Táto nutkavá potreba je súčasť jeho stavu, a preto sa jedná o symptóm.

Odpoveď: „Nedokážem tolerovať človeka, ktorý je pomalý, hlúpy, bez ambícií, lenivý a nerobí dobre svoju prácu,“ ukazuje pôvodnú situáciu (pravdepodobne ešte v detstve), ktorá vyžadovala presný opak, teda vysokú inteligenciu, ambície, svedomitosť a pracovitosť. Je to veľmi jednoduchý spôsob, ako zistiť podstatu prípadu, pretože dávame pacientovi (aj sebe) možnosť kritizovať ostatných (čo nám vôbec nevadí) a pritom nepozorovane odhaliť vlastnú povahu.

Ďalšia dôležitá otázka je:

„Kedy sa sám na seba hneváte?“

Odpoveď predstavuje podmienky, ktoré musí človek splniť, aby sa cítil dobre. Všetky podmienky, ktoré kladieme sami sebe a aj druhým, obvykle pramenia z našich vlastných pocitov a strachov.

Bojíme sa napríklad byť sami, kladieme ostatným podmienku, byť neustále pri nás. Ak máme strach, že zakladáme niečo životne dôležitého, budeme prehnane opatrní a puntičkári. Tieto pocity (vnemy) a nutkanie (funkcie, skutky a činy) pramenia z nášho spôsobu vnímania situácie (väčšinou jednostranného).

Vlastnosti, ktoré u iných máme alebo nemáme radi, obvykle pochádzajú z rovnakého zdroja. U niekoho nás fascinuje jeho výkonnosť, ale vadí nám, že sa príliš nestará o druhých, ani im nevenuje mnoho pozornosti. Keď sa na to pozrieme z blízka, ide o dve strany jednej mince. Avšak mi uznávame len jednu stranu a preto máme so vzťahom k tomuto človeku problém.

Veci, ktoré dokážeme alebo nedokážeme prijímať, sú dané podmienkami, ktoré kladieme sami sebe!

P.S.: internet je dnes plný trikolór a túžby po slobode, autori článkov a ľudia všeobecne už nechcú byť klamaní, okrádaní, no stále platí, že táto nemoc v krajine musí zájsť predovšetkým vyliečením jednotlivcov, …

Lekár lieči, Pán Boh uzdravuje, ale len tam, kde človek koná všetko preto, aby si sám pomohol!

Sloboda  je bytie takmer bez podmienok, Láska ku Kráse a Pravde je cesta k nej, dobrovoľná Úcta k svojej a aj inej existencii a je to … aké ľahké.

A ešte jedna vec, ak niekto prejavuje neúctu a siaha inému na majetok, povesť, tvorivé myšlienky alebo kalí jednoducho inému radosť, treba sa mu vyhnúť, ak sa dá, nech by to bol ktokoľvek …