045 / 5459074 saling@1.hilarion.sk

Všetko o znamienkach!

 

Absolútna väčšina kožných novotvarov nemá zhubný charakter!

Takmer denne odstraňujeme rôzne hrčky, bradavice, lipómy (podkožné nezhubné tukové nádory) alebo znamienka na žiadosť pacienta a pritom sa stretávame so značnou neistotou, s ktorou pacient prichádza.

Pacienti majú často strach, čo všetko sa môže stať, pretože niekto v ich okolí pozná niekoho, kto si dal, alebo nedal vybrať znamienko a potom sa jeho stav ešte zhoršil. Je bežné, že tí, ktorí by sa mali obávať sa neobávajú a tí, ktorí sa boja najviac majú veľa, ale nie úplne správnych informácií.

Dermatoskop v ambulancii kožného lekára je aj metódou prvej voľby na zachytenie malígneho melanómu.

Znamienka, ktoré nie sú rizikové sa neodstraňujú v lete, pretože je koža vystavená silnému slnečnému žiareniu. Vhodným obdobím na ich odstránenie je neskoršia jeseň a zima.

Ak si dáte odstrániť znamienko, aspoň 2 týždne by ste nemali cvičiť, pretože ťah na kožu by mohol spôsobiť rozostúpeniu (rozšíreniu) jazvy, ktorá bude zbytočne široká.

Ak si predsa dáte vybrať znamienko v lete asi 3-4mesiace je vhodné jazvu po odstránení znamienka chrániť pred slnečným žiarením z kozmetických dôvodov, nebude mať červenohnedú farbu.

Samovyšetrovanie podľa pravidiel ABCDE:

    • Asymetry:     asymetria, nesúmernosť : znamienko alebo škvrna nemá rovnaké polovice

    • Border irregularity:     nepravidelné ohraničenie : melanóm má nepravidelné, vrúbkované okraje

    • Color:     farba : melanóm má niekoľko farieb, čiernu, hnedú, svetlo hnedú, niekedy modrú a červenú

    • Diameter:     priemer : väčší ako 6 mm

    • Elevation:     vyvýšenie nad povrch kože

      Poranenie znamienka – trauma pigmentovaného névu

      Veľkú obavu majú pacient vtedy, ak ide o poranenie znamienka. Mnoho pacientov sa domnieva, že sú ohrozený vznikom rakoviny kože, ak ich znamienko bolo poranené. Nie je to tak.

      V skutočnosti sú nebezpečnejšie znamienka, ktoré spontánne (sami od seba) krvácajú. Tie sú pri minimálnom poranení alebo dotyku ľahko zraniteľné a krvácanie vtedy vypovedá o „podozrivej“ štruktúre, ktorú je potrebné dať vyšetriť kožnému lekárovi alebo odstrániť chirurgovi a presne histologicky objasniť diagnózu.

      V našej ambulancii spolupracujeme s bioptickým centrom prof.Planka v Martine.

      Benígne (nezhubné) kožné novotvary.

      Najčastejšie kožné nádory sú nezhubné a sú našťastie viac kozmetickým a menej medicínskym problémom. Odstránenie rôznych kožných výrastkov, často postupne vznikajúcich vekom, alebo odstránenie nádoru typu bradavica, fibróm, hystiocytóm alebo kožný hemangióm (pôvodom z kožnej cievy) je dnes 10-15 minútová záležitosť a človek sa prestane hanbiť za svoje ruky alebo nos.

      Tieto nádory nemusia byť odstraňované chirurgicky skalpelom. Bradavice, hemangiómy, kožné výrastky alebo tzv „starecké“ keratózy sa dajú odstrániť pomocou lasera, elektrokautera (AARON), alebo kryoterapie (CryoPen). Toto ošetrenie trvá niekoľko minút, v podstate je časovo limitované len lokálnou anestézou.

      V prípade, že sa jedná o nezhubné, tzv. benígne nádorčeky kože, môžeme ich odstrániť laserom alebo elektrokauterom (AARON) tak, že kožu v mieste odstránenia výrastku nie je potrebné šiť a preto po odpadnutí chrasty nezostáva v mieste zákroku jazva. Zákrok je rýchly a výhodný hlavne na tvári.

      Podkožné nezhubné nádory typu lipóm (z tukových buniek), ateróm, granulóm, hemangióm (podkožný benígny tumor pôvodom z cievneho tkaniva) sa odstraňuje o niečo dlhšie, hlavne z dôvodu času, potrebnému ku kvalitnej lokálnej anestézii v podkoží, aby bol zákrok nebolestivý.

Zhubné nádory kože!

Bazaliom – bazocelulárny karcinóm:

Je to najmenej zhubný a najbežnejší typ kožnej rakoviny, vyskytuje sa u 30% belochov najčastejšie na koži vystavenej slnku. Najčastejšie sú to polguľovité lesknúce sa uzlíky. Na našej ambulancii sme ich najviac vybrali na tvári. Tento nádor rastie veľmi pomaly a nemetastazuje. V 99% stačí chirurgické ošetrenie a to najmä vtedy ak histológia potvrdí, že sa bunky nádoru nenachádzajú v hranici rezu.

Spinocelulárny karcinóm:

Je to šupinatý, nepravidelný novotvar okrúhlo vyvýšený, rýchlo rastie a ak nie je chirurgicky odstránený metastazuje. 99% týchto nádorov je zachytených včas a pacienti sú vyliečený.

Melanóm kože:

Možno je dobré vedieť, že tzv. melanóm kože (malígny melanóm), najväčšia obava pre každého, kto o tomto ochorení niečo čítal,

z 50% nevzniká z typických materských znamienok.

Melanóm je zhubné bujnenie melanocytov, teda pigmentových buniek. Môže vzniknúť všade, kde sa pigment nachádza. Obvykle vyzerá ako rozširujúca sa tmavá škvrna.

Kľúčom k záchrane života je včasné odhalenie, pretože rýchlo metastázuje do ciev. Väčšina ľudí, u ktorých je zistený malígny melanóm väčší ako 4 mm na toto ochorenie zomiera.

Americká asociácia pre rakovinu odporúča vyznávačom nadmerného slnenia pravidelne samovyšetrovať materské znamienka a pigmentované škvrny podľa systému ABCDE (viď hore).

Nie všetky „škaredé znamienka“ sú zhubné a zároveň tie najzhubnejšie môžu vyzerať viac-menej nevinne.

Jedno si však môže dovoliť každý! Zájsť na kožnú ambulanciu a nechať si vyšetriť pokožku dermatoskopom. Ten riziká v naprostej väčšine zachytí najskôr. A ak zájdete rovno k nám, pošleme na hostológiu všetko čo je „podozrivé“!