045 / 5459074 saling@1.hilarion.sk

Liečba peptidmi

Už viac ako 15 rokov venujeme pozornosť liečbe pomocou peptidov. Peptidy majú unikátne biologické vlastnosti, ktoré umožňujú cielenú a efektívnu liečbu rôznych ochorení s minimálnymi vedľajšími účinkami. Na rozdiel od tradičných liekov, peptidy priamo interagujú v tele s bunkami a tkanivami, čo umožňuje presnejší a rýchlejší účinok.

Čo sú to peptidy a v čom sú pre nás prospešné?

Peptidy sú organické látky tvorené reťazcami aminokyselín. Väčšinu z nich si ľudské telo syntetizuje samo, menšiu časť získava z potravy. O ich význame sa aktívne diskutuje vo vedeckých a lekárskych kruhoch: existuje napr. názor, že peptidy predlžujú mladosť.

Čo to v podstate je?

Jedným z najdôležitejších typov látok potrebných na udržanie životnej aktivity organizmu sú bielkoviny (proteíny), ktoré sú základom všetkých tkanív a orgánov. Bielkoviny sa skladajú z peptidov a peptidy sú zložené z jednotlivých aminokyselín, ktorých je celkovo cca 500, 240 vo voľnej forme a 20 v kóde DNA. Aminokyseliny sú navzájom spojené peptidovou väzbou -CO-NH-. Teda sú všetky tvorené uhlíkom, kyslíkom, dusíkom a vodíkom.

Na vytvorenie bielkoviny je potrebných viac ako 50 aminokyselín. Ak je v jednej molekule od 2 do 50 aminokyselín, ide o peptid. Jednoducho povedané, peptid je fragment bielkoviny. A naopak, keď sa bielkovina rozkladá, nerozkladá sa hneď len na aminokyseliny: vznikajú aj peptidy. Môžu mať rôznu dĺžku v závislosti od počtu navzájom viazaných aminokyselín.

Látky, ktorých molekuly obsahujú 2 až 10 aminokyselín, sa nazývajú oligopeptidy (alebo krátke peptidy). Ak sa v molekule nenachádzajú iné fragmenty ako aminokyseliny, peptid sa nazýva homomérny, a ak sú prítomné, nazýva sa heteromérny.

Klasifikácia peptidov podľa bioregulačného účinku

  • Neuropeptidy – sú produkované v mozgu a regulujú CNS (endorfíny, enkefalíny).
  • Peptidové imunitné regulátory – zvyšujú obranné funkcie (cyklosporín A, tymozín).
  • Peptidové hormóny – ovplyvňujú priebeh základných fyziologických funkcií organizmu (adrenokortikotropné, melanotropné, statíny, glukagón, gastrín, vazopresín, oxytocín).
  • Peptidové antibiotiká – majú antibakteriálny účinok (gramicidín S, tyrocidín, bacitracíny, aktinomycíny).

Samostatnú skupinu tvoria peptidové toxíny – jedy bielkovinovej povahy. Produkujú ich huby, včely, hady, škorpióny. Mnohé toxíny mikrobiálnej povahy majú tiež peptidovú štruktúru.

Proces vstrebávania peptidov

Proteíny sa do tela dostávajú s potravou. Počas trávenia sa rozkladajú na peptidy. Pôsobením hydrolýzy v žalúdku sa všetky väzby nemôžu rozložiť súčasne, takže k uvoľneniu aminokyselín dochádza neskôr.

Oligopeptidy sa rýchlejšie presúvajú do tenkého čreva: tam sa nakoniec vstrebávajú. Polypeptidy sa naopak dostávajú do hrubého čreva, kde podliehajú hnilobnému rozkladu. To môže narušiť rovnováhu mikroflóry.

Oligopeptidy sa ľahko trávia a krvou sa dostávajú do buniek. Vďaka svojej malej veľkosti môžu preniknúť priamo do ich štruktúry a zabudovať sa do DNA. Profesor V. H. Chavinson videl v tomto procese v 80. rokoch minulého storočia veľký potenciál na predĺženie života resp. mladosti.

Podstata peptidov

Na pochopenie funkcií peptidov je dôležité pochopiť mechanizmus ich činnosti. Keď takáto látka prenikne do DNA bunky, pripojí sa k jej telomére. V dôsledku toho sa táto predlžuje.

Každá bunka ľudského tela, bez ohľadu na to, aké tkanivo tvorí, sa počas života delí 50-krát. Pod vplyvom vonkajších škodlivých faktorov a chorôb sa môžu cykly delenia urýchliť.

V skracovaní počtu buniek delením spočíva proces starnutia organizmu. Nie je možné ho zastaviť. Ak však teloméry zväčšíte, bunka bude mať rezervu na ďalšie cykly delenia. Tým sa predĺži jej mladosť a v konečnom dôsledku aj život. Molekula oligopeptidu sa pripája k telomére a poskytuje práve takúto rezervu.

Peptidový bioregulátor

Gerontológ V. Ch. Chavinson zistil, že časť bielkovín, ktorá sa z tela nevylučuje, ale sa vstrebáva a preniká do bunkovej štruktúry, je peptidový bioregulátor, ktorý rieši problémy, ako napr:

  • doplnenie vlastných peptidov stratených vplyvom vonkajších faktorov;
  • zvýšenie adaptability tkanív na stres;
  • prevencia zlyhania bunkového delenia;
  • obnovenie základných fyziologických funkcií.

S pribúdajúcim vekom (v priemere po 30-35 rokoch) telo produkuje čoraz menej peptidov, takže proces starnutia začína a aktívne prebieha. Človek však môže prijímať dodatočnú dávku týchto bioregulátorov vo forme špeciálnych prípravkov. Ich pôsobenie umožní tento proces spomaliť, čo ovplyvní činnosť orgánov aj vzhľad.

Oligopeptidy a liečba chorôb

Profesor Chavinson nepovažuje peptidové produkty za lieky. Lieky sú syntetické produkty. Na ich základe si telo nedokáže vytvoriť vlastné živé bunky. Oligopeptidové molekuly sú naopak prírodného pôvodu. Keď predlžujú teloméry, vitalita tkanív sa obnovuje prirodzene. Hlavné je, aby boli izolované z orgánu, ktorého funkcie sú narušené. Preparát obsahujúci príslušný peptid má cielený účinok na konkrétny orgán, vďaka čomu je účinný pri liečbe ochorení.

Oligopeptidy a kozmetológia

  • Oligopeptidy prispievajú k tvorbe bielkovín vrátane kolagénu. Preto ich kozmetológia nemohla ignorovať. Ich pridávanie do výrobkov na starostlivosť o tvár a telo proti starnutiu prináša: Pravidelnú obnovu buniek. Pleť vyzerá sviežo a zostáva dlhšie mladšia.
  • Posilnenie kožnej a podkožnej matrix prostredníctvom tvorby nového kolagénu. Tým sa predchádza vzniku vrások a ochabnutiu kože.
  • Zmiernenie opuchov a zápalov. Pleť sa rýchlo zotavuje bez negatívnych účinkov.
  • Posilnenie ochrannej bariéry. Minimalizuje sa negatívny vplyv vonkajšieho prostredia.

Používanie peptidových prípravkov sa odporúča aj pri liečbe dermatologických ochorení. Pomáhajú tak v boji proti kuperóze, akné, rosacei, dermatitíde rôzneho charakteru.

Oligopeptidy a chudnutie

Proteínové fragmenty schopné bioregulácie sa používajú nielen v medicíne a kozmetológii, ale aj vo výžive. Chudnutie je možné vďaka komplexnému účinku na rôzne systémy tela:

  • Zlepšenie metabolizmu;
  • aktivácia trávenia;
  • obnovenie hormonálnej rovnováhy;
  • normalizácia vstrebávania glukózy.

Existujú jednotlivé peptidy, ktorých účelom je spaľovanie lipidov alebo potlačenie chuti do jedla. Chudnutie si však vyžaduje komplexný účinok, aby sa predišlo negatívnym dôsledkom schudnutia. Je dôležité, aby pokožka v dôsledku toho nebola ovisnutá a nepokrývali ju strie. Peptidové prípravky to umožňujú zohľadniť.


Termín konzultácie si môžete dohodnúť:
Mail: 1@1.hilarion.sk
FB: https://www.facebook.com/drsaling
Mobil / WhatsApp: +421 903 216 335


Viac informácii o liečbe peptidami na Blogu – https://www.1.hilarion.sk/category/peptidy/.