045 / 5459074 saling@1.hilarion.sk
Peptidy patria do kategórie aminokyselinových štruktúr, ktoré organizmus využíva v procese regenerácie a následného delenia buniek. Jednoducho povedané, sú „stavebným materiálom“ pre telo. Tvorí nielen základ väčšiny bunkových štruktúr, ale regulujú aj všetky fyziologické procesy s nimi súvisiace. Peptidy si pritom organizmus vytvára sám a zároveň ich dostáva spolu s potravou. Na tomto procese sa podieľajú aminokyseliny, ktorých nedostatok vedie k nedostatku peptidov. To často vyvoláva predčasné starnutie a tiež zvyšuje „opotrebovanie“ ciev a orgánov. Viac TU: https://www.1.hilarion.sk/liecba-peptidmi/

Na čo slúžia peptidy?

Aby sme pochopili, na čo sú peptidy potrebné, je potrebné pochopiť, na akých procesoch sa priamo podieľajú. Možno rozlíšiť nasledujúce kategórie:

  • Prenos informácií medzi bunkami o stave fyziologických procesov. Práve pomocou peptidov telo „pochopí“, že v pokožke je nepr. teraz – deficit vlhkosti. A epitel okolo nechtových platničiek je poškodený, preto je potrebné tam naštartovať proces regenerácie.
  • Presun živín priamo do buniek tela. Najmä vody. Peptidy stimulujú bunky k absorpcii napr. vody, čím sa podieľajú na metabolizme vody a solí.
  • Excitácia a relaxácia nervových vlákien. Peptidy v tomto prípade pôsobia ako myorelaxanty. Preto sa široko používajú v kozmetike: na uvoľnenie pokožky, obnovenie jej normálnej pružnosti, ako aj reguláciu činnosti malých svalov tváre.
  • Stimulácia imunitných funkcií. Peptidy sú akési „excitátory“ imunitných buniek. Zabraňujú tiež oxidačným procesom, teda predčasnej oxidácii buniek.

V skutočnosti sú funkcie peptidov oveľa rozsiahlejšie. Celkovo sa tieto reťazce aminokyselín podieľajú na viac ako 80 fyziologických procesoch. Ovplyvňujú zdravie, obranyschopnosť, metabolizmus, pohodu, celkový tonus, odolnosť voči stresu a aj stav pokožky.

Odkiaľ peptidy pochádzajú?

Väčšinu z nich si telo vytvára samo. Zdrojový materiál pre ne pochádza z potravín: bielkovín. Tie sa rozkladajú na jednoduché aminokyseliny, ktoré potom vytvárajú „reťazce“ peptidov. Avšak vzhľadom na to, že strava moderného človeka obsahuje najmä mastné jedlá, ako aj jednoduché sacharidy, metabolizmus bielkovín je u väčšiny ľudí narušený. Práve z tohto dôvodu má približne 80 % populácie nedostatok určitých skupín peptidov. To vedie k predčasnému starnutiu, narušeniu nervového systému, nedostatočnej tvorbe krvných a lymfatických ciev.

Dokáže organizmus prijímať už „hotové“ peptidy?

Dokáže, no donedávna vedci nevedeli vyvinúť špeciálny mechanizmus na ich uchovávanie a skladovanie. Teraz boli na tento účel vyvinuté špeciálne konzervačné látky bezpečné pre človeka (aj na báze aminokyselín).

Použitie v kozmetológii

Najčastejšie sa peptidy používajú práve v kozmetike. Hlavné oblasti použitia:

  • Na výrobu kozmetických prípravkov. Najmä revitalizačné a regeneračné krémy na tvár, pokožku rúk. V tomto prípade sa peptidy používajú na reguláciu vodno-soľného metabolizmu (zabezpečenie optimálnej úrovne vlhkosti pokožky), ako aj na transport živín do hlbších vrstiev epitelu.
  • Na mezoterapiu. Peptidy sú jednou zo zložiek výživového koktailu používaného pri mezoterapii: mikroinjekcie na rýchle dodanie živín do „problémových“ oblastí pokožky. Peptidy nielen regulujú turgor (napätie kože), ale aj urýchľujú vstrebávanie živín.

Výhody peptidov:

  • stimulácia regeneračných procesov;
  • obnova bunkovej štruktúry (tzv. matrix);
  • stimulácia prirodzenej produkcie kyseliny hyalurónovej, ktorá slúži na regeneráciu, delenie buniek;
  • zabezpečenie dlhodobého liftingového účinku, vyhladenie jemných liniek a skorých vrások;
  • zabezpečenie udržateľnej antioxidačnej ochrany, ktorá tiež zabraňuje skorému starnutiu, tvorbe vrások;
  • myorelaxácia svalov (uvoľnenie, nie úplné zablokovanie, ako pri použití rovnakého botoxu v kozmetike);
  • zbavenie sa stareckých škvŕn, normalizácia tónu pleti;
  • stimulácia procesu hojenia mikroskopických poškodení epitelu.

Treba tiež poznamenať, že peptidy majú schopnosť preniknúť do hlbokých pórov pokožky, na rozdiel od rôznych krémov a gélov. Preto sa proces regenerácie spúšťa doslova zvnútra.

Indikácie na používanie kozmetických výrobkov s peptidmi

Kozmetológovia rozlišujú nasledujúce prípady, ktoré sú priamou indikáciou na používanie výrobkov s peptidmi:

  • nadmerná suchosť alebo naopak zvýšená vlhkosť pokožky, ktorá je sprevádzaná jej olupovaním;
  • skoré zmeny pleti súvisiace s vekom: výskyt oblastí s výraznou pigmentáciou, vrásky (v kútikoch pier, očí);
  • akné a iné kozmetické defekty pokožky;
  • tvorba krvných „sieťok“ v horných vrstvách epitelu (poukazuje práve na nízku elasticitu cievnych stien, ktorá sa najčastejšie vyskytuje na pozadí nedostatku peptidov a iných aminokyselín).

Kozmetické výrobky na báze peptidov sa môžu používať aj ako prevencia a na zlepšenia zdravia.

Škodlivosť používania peptidov

Vzhľadom na prínosy a škodlivosť peptidov možno s istotou konštatovať, že z ich používania prakticky nevyplývajú žiadne negatívne účinky. Tieto zložky nemôžu spôsobiť alergickú reakciu, organizmus ich adaptačne aplikuje. To znamená, že ak sa prekročí odporúčané dávkovanie, prebytok sa jednoducho nevyužije. Platí to pre vitamínové komplexy, ktoré obsahujú peptidy, a pre krémy, gély, koktaily na myoterapiu, ktoré obsahujú aj „reťazce“ aminokyselín.

Jediným negatívnym faktorom, ktorý možno vyzdvihnúť z používania peptidov, je dočasné zvýšenie citlivosti pokožky a svalstva. Ide o normálnu reakciu a je dôsledkom používania myorelaxancií.

Čo sú teda peptidy? Sú to kombinácie fragmentov bielkovín, ktoré sú pre organizmus žiadúce nie menej ako vitamíny skupiny B. Priamo sa podieľajú na mnohých fyziologických procesoch, ktoré súvisia najmä s metabolizmom a prijímaním mikroživín. V dôsledku modernej stravy ich má mnoho ľudí nedostatok. 

Foto: https://unsplash.com/@hassaanhre


Termín konzultácie si môžete dohodnúť:
Mail: 1@1.hilarion.sk
FB: https://www.facebook.com/drsaling
Mobil / WhatsApp: +421 903 216 335


Viac informácii o liečbe peptidami na Blogu – https://www.1.hilarion.sk/category/peptidy/.