045 / 5459074 saling@1.hilarion.sk

Andrographis paniculata – Právenka metlinatá

Měkýn latnatý, Kalmegh

Právenka metlinatá (Andrographis paniculata) je liečivá bylina pochádzajúca z rodu Acanthaceae. Pôvodne pochádza z Indie a Srí Lanky. V južnej a juhovýchodnej Ázii rastie dodnes. Rastlina so štíhlou stonkou vysoká do 110 cm. Listy majú 8 cm na dĺžku a 2,5 cm na šírku. Kvety rastú v trsoch. Tobolka s dĺžkou 2 cm a šírkou len niekoľko málo milimetrov je plodom. Tá po dozretí obsahuje malé, žltohnedé semienka. Vyžaduje slnečné miesto a dostatok tepla. Môžeme ju pestovať v záhone, nádobe či v skleníku. V zime potrebuje presunúť do chladnejšej miestnosti s dostatkom svetla. Pri pestovaní je dôležité rastlinu nepreliať a polievať, keď substrát vyschne.

Dlhá história právenky siaha až do ázijských kultúr. Užívanie ako také pochádza z Ajurvédy a zmieňujú sa o nej v starej čínskej medicíne aj v Indickom liekopise. Právenka bola aj klinicky skúmaná a je potvrdené, že má podobné účinky ako Echinacea, niektorí tvrdia, že je aj lepšia. Posilňuje imunitný systém, pomáha telu pri boji s infekciou a zvyšuje obranyschopnosť organizmu.. Naviac vykazuje protinádorové aktivity, obsahuje antioxidanty a chráni pečeň. V Indii a Číně sa užíva pri veľa druhov infekcií: gastrointestinálne problémy, infekcie hrdla, herpes a hepatitída. V Škandinávií je užívaná v liečbe chrípky, infekcií horných ciest dýchacích, pri bežnom nachladení či ako prevencia. Bylinka má veľmi výraznú horkú chuť, ktorá v ústach dlho pretrváva.

Často je nazývaná ako širokospektrálne prírodné antibiotikum.

Aké má Andrographis paniculata účinky?

Na väčšinu účinkov má Andrographis vedecké podklady. Pre svoje blahodárne účinky má svoje uplatnenie pri chorobách ako je infekčná hepatitída typu B, pri rôznych dyspepsiách, pri otrave liekmi či inými látkami, pri vírusových ochoreniach, pri ochoreniach horných ciest dýchacích. Niektoré zlúčeniny, ktoré obsahuje, účinkujú ako hypoglykemikum (znižujú hladinu cukru v krvi), analgetikum, antipyretikum (zníženie horúčky) a antitrombotikum. Najvýznamnejším účinkom je, že dokáže zastaviť neregulovaný rast buniek, ktorý je spôsobený vírusmi. Vďaka tomu zlepšuje stav chorých na HIV. Extrakt má antihepatitidnu, antityphoidnu, hepatoprotektivnu, antibiotickú, antimalariickú, antithrombogenickú, antipyretickú, antimykotickú a protizápalovú aktivitu.

Nežiadúce účinky alias toxikológia

Úplne by sa mali konzumácií extraktu (nie homeopatika) vyhnúť tehotné ženy, pretože bylina obsahuje látky vyvolávajúce potrat. Ojedinele sa môže dostaviť búšenie srdca, neplodnosť a závrate. Tiež môže vyvolať alergickú reakciu, vracanie, hnačku alebo tráviace problémy.

Dávkovanie

Andrographis je účinnou dennou podporou imunitného systému a to aj keď je telo slabé – napríklad počas infekcie, chrípky alebo nachladnutia. 

Vo fytoterapii: 

Užíva ako Extrakt s 10% Andrographolidom 300mg – 600mg extraktu 1x až 3x denne.

V homeopatii: 

Andrographis je svojimi klinickými indikáciami takmer zhodný s klinickým obrazom koronavírusovej infekcie a aj tzv. Spike syndrómu, či už poskovidového alebo postvakcinačného. Taktiež je obraz lieku výrazne podobný s klinickým obrazom Ochorenia asociovaného s IgG4 protilátkami. Takže v týchto indikáciách je veľmi perpektívny. Vedci na liek spravili vedecké štúdie (1,2,3), ktoré tento predpoklad podporujú.

Pri prevencii infekčných ochorení sa užíva raz týždenne Andrographis 15-30 CH alebo DH. Pri liečbe akútneho infekčného ochorenia denne niekoľkokrát v potencii 30-200 CH alebo DH až v 1M potencii. Pri liečbe Postkovidového syndrómu alebo pri postvakcinačných komplikáciách v potencii 200 CH – 1M. 

Ešte raz o Právenke v kocke

Andrographis (Andrographis paniculata – Právenka metlinatá) pochádza z Indie a je rastlina vysoko cenená v tradičných zdravotníckych systémoch na ďalekom východe, ako napríklad Ayurveda, Siddha, Unani a Tradičná čínska medicína. Jej meno v sanskrte je sarva roga nivarani, čo znamená „liek na všetky choroby“, a indiáni mu hovoria  maha-tikta, alebo „Kráľ horkosti“, pretože je to jedna z najhorkejších bylín prírodnej medicíny. Názov používaný v Malajzii tiež zdôrazňuje horkú chuť tejto rastliny, a to znie hempedu bumi, čo znamená „Žltá zem“. Ďalšie populárne mená pre andrographis sú kalamegha, bhunimba a kiratatika, fungujúce v Ayurvede a termín „Indická echinacea“, používaný na západe.

V súčasnosti sa používa andrographis v prípade akútnej vírusovej infekcie, nachladnutia, hubových a parazitárnych infekcií, pneumónie a bronchitídy, ako aj alergie a malárie. Populárna aplikácia andrographis v Indii je tiež stukovatená pečeň alebo zväčšená pečeň. Podľa Ayurvedy má táto rastlina chladiace a čistiace vlastnosti, podporuje odstraňovanie toxínov z tela, má pozitívny účinok na pečeň a chráni ju, podporuje obeh, srdce, dýchacie a močové systémy.

Vlastnosti a účinky podporujúce zdravie

Andrographis obsahuje široké spektrum bioaktívnych zlúčenín. Patria sem predovšetkým diterénové laktóny, t.j. andrografolidy, ako aj flavonoidy, fytosteroly, flavóny a minerály. Rastlina je bohatá na horčiny: deoxyandrographolidy, andrographolidy, neoandrographolidy.

Andrographis a jej účinky v bodoch:

  • Podporuje prirodzenú imunitu (tradične sa spája s infekciami dýchacieho systému)
  • Pomáha zmierniť kašeľ a upchatý nos
  • Podporuje správne fungovanie pečene a chráni jej štruktúru pred poškodením
  • Choleretikum – zlepšuje prietok žlče a funkciu žlčníka.
  • Pozitívne ovplyvňuje prácu srdca a fungovanie obehového systému
  • Pomáha udržiavať správnu hladinu glukózy v krvi
  • Zlepšuje chuť do jedla a podporuje trávenie
  • Upravuje zrážanie krvi
  • Adaptogén – schopnosť zvýšiť nešpecifickú odolnosť organizmu voči širokému spektru škodlivých účinkov a stresu.

P.S.: Homeopatikum Andrographis môžete objednať na www.homeonitra.sk (výroba by mala byť spustená o 3 tyž) alebo na www.remedia.at


Termín konzultácie si môžete dohodnúť:
Mail: 1@1.hilarion.sk
FB: https://www.facebook.com/drsaling
Mobil / WhatsApp: +421 903 216 335


Viac informácii o homeopatii na Blogu – https://www.1.hilarion.sk/homeopatia/.

Zdroj: https://botanic.sk/herbar/andrographis-paniculata, https://materiamedicaresource.wordpress.com/2013/04/05/andrographis/, https://www.homeobook.com/andrographis-paniculata-a-rare-remedy-in-homoeopathy/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35494378/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8056600/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33215042/,